Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… nagrodom w sprawie młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, istnieje toż „układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym wpływie – szokujące dla świata – więc ostatnie kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie główna zmiana status quo. Rok tenże potrafi być niczym wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a i – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do robienia polityki mogłoby toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wagę w charakterze wydatków związanych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w sprawie młodej oraz czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w klubu z brakiem zwrotu z lokacie w ostatnim rynku, wezmą z przyczynie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w własnych krajach. Zbiegnie się wtedy w klimacie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to znanym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz także dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk za długiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokacie. A w siłę kolejnych słów w charakterze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jak najwyższy na świecie dostawca branego w samochodach palladu, i w 2019 r. odnotowującego jedne z najodpowiedniejszych efektów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w sumie rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz wyższych opłat oraz również kiedy w wypadku Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zdecydowanie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie jedynie w Stopniach Zjednoczonych, jednak oraz na pełnym świecie przedstawiono na targ biliony USD w stronie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z przyczyny na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a deficyty w Stopniach Zjednoczonych są szerokie i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w szkoła przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną szybko żyć w siłę, jak czynniki będą przychodzić do gospodarki, kiedy na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia wykonań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do tyłu roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Od tego czasu na rynek ten wpływały negatywnie dwie wielkie role. Pierwszą spośród nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i bliskie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał delikatny i powszechny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych wartości oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – także będzie toż razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką wiadomością była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj ostatniego roku, iż w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym okresie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi być nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i i wyjątkowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą nadzwyczaj zróżnicowane z lat. RPA postępuje w zakresie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do ustalenia w myśli co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawnego i bzu handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen dodanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na placu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Wywoła to popularne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, gdyż będą wtedy w sprawie stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją produkcję do Czyń Zjednoczonych w projekcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana nastawienia w siłę oddziaływań na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i odpornego umocnienia SEK. Jak często korzystało wtedy pole w wypadku szwedzkiej polityki, podobnie kiedy na wstępu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za znacznie w progresywnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do celu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje silną i nadal rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym jednym wybierając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak natomiast ich misje były pozytywne: otwartość i równość dla każdych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, oraz całe rodzaje pragną być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły bardzo być. Pozostałe kraje skandynawskie będą rozmawiać o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, i nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze względu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak również gospodarczego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest starszy i biały, czyli chodzi do szkoły demograficznej, która zanika w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc głowy w wieku 20-40 lat, które są znacznie bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi poruszają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od momentu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo ujawnia się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, tworząc się na podawane przez Węgry – i w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup wpływających na sytuację praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie strony będą tworzyły trudności z trafieniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy ważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cen dolara o 30 proc. w stosunku do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chęciom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą firmę walutową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w ostatnim kraju tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy USD straci na cen 20 proc. w stosunku do ADR i 30 proc. w stosunku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments