Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Darłowo

Zachodniopomorskie

Edukacja osób z pełną niepełnosprawnością sprzężoną do modna była sprawą marginalizowaną. W bieżących latach można zaobserwować korzystne zmiany w obecnym obszarze. Powstaje jeszcze więcej nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i metod, które leżą na potrzeby rozwojowe tej rady dzieci i młodzieży dzięki właściwie dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz odpowiedniej infrastrukturze.

Terapia bazalna Stepnica

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może dochodzić obowiązku szkolnego na obszarze placówki oświatowej. Wówczas podopieczny objęty jest nauczaniem indywidualnym wykonywanym w zakładzie rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza grupą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające wciąż bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z zastosowaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i potrzebujące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a też inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z metod terapii osób z pełną niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny opracowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej podawana jest zarówno w rzeczy z dziećmi i młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą efektem czynników prenatalnych i okołoporodowych, kiedy również z kobietami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy poważnym uszkodzeniom neurologicznym, a ponadto w terapii chorób neurodegeneracyjnych również do grona kobietom w mieszkanie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Osoba z pełną niepełnosprawnością sprzężoną łączy się przez ciało, całym sobą. Brak odczuwania własnego ciała, do jakiego wykonywa już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza człowieka w stopień na pograniczu snu i czuwania, w którym samoświadomość i znajomość tego, co go zawiera, stopniowo zanika. Pracowanie w takim trwanie może sterczeć się codziennością osób z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi, i w wyniku jechać do nieruchomości i apatii. Terapia bazalna działa w wyborze dobrej pracy do energii i spokoju, umożliwia zorganizowanie aktywności swej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych jakości i wskazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w zakresie realizacji podstawowych czynności pielęgnacyjnych, modeluje sposób radości i działa na rozwój komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, idąc do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż wyjątkowo ważna strefa, zważywszy na często występującą u dzieci skoliozę jadącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Stepnica

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments