Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zasługiwać na ropie naftowej?

Komputery i Internet

Jak pracować na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy zasypywani danymi o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na tych wydarzeniach można uzyskać i jako to w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Dzisiaj w Polsce mamy dostęp do instrumentów finansowych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek z nas może w zaciszu domowego fotela mieć ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wymagają być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może funkcjonować żadna gospodarka. To jedyny z najbardziej chcianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat rosną także z początkiem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co bardzo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był całkiem stabilny. W nowej połowie tego roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła to jednak tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie mocno pną się w głowę.

Czym naprawdę handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Jednym z nich istnieje Brent, wydobywana na budowach na Morzu Północnym, i druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Krótkim Wschodzie, ale w olbrzymiej wartości rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – stąd bardziej łatwa. Ta kolejna jest przeważnie o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na pełne rodzaje ropy polecane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy kupować oraz sprzedawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeśli jednak dotrzemy do wniosku, że wykonywa się na rynku korekta więc możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią więc więc transakcje dostępne dla szerokiego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty inwestor musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje prace sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę liczyć pieniędzy?
Aby mieć z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładzie maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grup Europejskiej jesteśmy duży wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą uczestniczyć w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie rzeczy powiązane z zorganizowaniem oraz powodowaniem rachunku umieścimy w języku polskim nie przejmując się z budynku lub naszego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią żyć wysyłane w innych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili kosztować z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na pewnym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z każdego miejsca na podłogi.

Kupować lub sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą wysoki. Ciągle jest na nią popyt, w miarę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Dziś w Kształtach Związanych jest 250 milionów pojazdów, i w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy i myśleć o dynamicznie kształtujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w regionach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje już niemalże wyczerpany. Nie możliwość wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny uważały się na stabilnym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą ciągle być, gdyż firmy naftowe za kilkoro inwestowały w sztukę oraz infrastrukturę, aby mogły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to dodatkowo prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę teraz w nowej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania pozwalają w procesu paru lat 200$.

Jest dodatkowo nowa strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie wyrażają się w obrębie od ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy więc oczekiwać również kontroli i gwałtownych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że przychodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do muzyki na spadki.

Ropa naftowa toż bardzo prosty towar i jej zmiany grane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki dzisiejszym technologiom oraz rozwojowi rynków walutowych możemy jeszcze obecnie w Polsce zawierać zgody na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z tego wykorzystywać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments