Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Komputery i Internet

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko natomiast w pośpiechu, by pieniądze szybko doszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą wówczas stanowić niepoprawne dane adresata, zbyt wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego podejścia a że powodować za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownika

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niewiele szkodliwe pomyłki, które możemy dokonać. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a tak zostanie przekazany do dobrej osoby (oczywiście, gdy nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przygotowuje się nowe konto a wybiera zasilić je tekstem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W obecnym fakcie problem staje się dużo bardziej istotny. Bank nie odpowiada za pomyłki mężczyzn w obecnej sprawie a potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym faktu można jedynie zetknąć się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie znaczniejsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W przypadku zbyt wysokich przelewów z chwilą przyszłą bogata w systemie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna suma była niższa od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki czy za duży ciąg cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest zrobiony i ktoś z banku zetknie się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w organizacje cyfr lub złe ich wejście to szybko całkiem nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w czasu paru dni roboczych (czas oczekiwania może różnić się w relacje od regulaminu, w pewnych bankach jest ledwie dzień, w obcych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest wolny, to pieniądze trafią na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co powodować?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacje z banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – dostępne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie regularnie jest dodatkowa (szukaj reklam w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, a gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w regulaminie jest przedmiot, że organizacja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wtedy przecież regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Tworzy się oraz duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. Ale jeśli pieniądze poszły teraz na obce konto, z zakresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze oraz czy zatem w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prawa do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi wtedy przecież wyłącznie silna opinia, nie obowiązek. Na skali zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie zgodne z danym zadaniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego zadań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na skali zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest przymuszony do wydania pomoce w przyrodzie, a gdyby to złe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w celu istniałoby wtedy bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, która zależy odzyskać swój majątek. Właśnie nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast ścianą a nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa procedura jest stosowana wyłącznie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje oraz potrzebuje zaangażowania pracowników firmy. W relacje z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Tak są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak z podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank rozpocznie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również dużo. W relacje od firmie zapewne stanowić owo suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments